Historia Tarota jest dość długa i bardzo tajemnicza. Istnieje wiele hipotez powstania części obecnej tali Tarota. Czy był on częścią wiedzy tajemnej Atlantydy? A może narzędziem komunikacji Efezjan ze światem duchowym, kiedy po upadku Wieży Babel miasto to straciło duchową stolicę Ziemi? Do tej pory nie udało się ustalić skąd pochodzi Tarot. Pochodzenie tej symboliczno - filozoficznej wizji, opartej na 78 kartach, tworzących swojego rodzaju religię duchową, ginie w mrokach dziejów. Setki historyków i badaczy Tarota badało zagadkę powstania Tarota, lecz niestety jak dotąd nie poznaliśmy prawdy.

Najpopularniejsza teoria jako ojczyznę Tarota uznaje Egipt, gdzie kapłani mieli podobno zakodować w obrazkach całą swoją sekretną wiedzę. Egipskie znaczenie słowa Tarot oznacza „Królewska Droga Życia” (taru, taros)
Kapłani kontemplując niebo dostrzegli w gwiazdozbiorach i ruchach planet manifestacje praw kosmicznych, a ich symbolikę przedstawili w sekwencji obrazów. Obrazy te przedstawione schematycznie, są zbieżne z hieroglifami. Liczba obrazków i ich sekwencja tworzą model budowy Wszechświata.

Inni uważają, iż Tarot pochodzi od słowa „taru” oznaczającego „ wymagać odpowiedzi”. Jeszcze inni doszukują się podobieństw w średniowiecznych malowidłach przedstawiających pochody organizowane we włoskich miastach z okazji religijnych świąt.
Hinduskie pochodzenie sugeruje podobieństwo w symbolach takich jak miecz, kubek, które były malowane na rękach hinduskich bożków.

Istnieje również domniemanie, że karty Tarota pochodzą z Wielkiej Kabały, co wyjaśniałoby pojawienie się na nich hebrajskich liter i liczb. Stwierdzono, iż Tarot to połączenie dwóch słów- tar( czyli król) i ro, ros ( czyli droga). Analogia ta dowodzi, ze prawzorem Tarota była „Księga Bożych Tajemnic”, która otrzymał Adam w raju z rąk Archanioła Raziela.
Znany okultysta skojarzył 22 arkana Wielkich Tajemnic z 22 literami hebrajskiego alfabetu, opisał także strukturę cyfry siedem, gdyż każda seria małych arkanów zawiera 14 kart, czyli dwa razy po 7, zaś dwadzieścia jeden arkanów zawiera po trzy serie 7 kart

Do Europy Tarot dotarł prawdopodobnie z Cyganami w XIV wieku. Obecnie karty posiadają 550 letnią udokumentowaną historię. Najstarsze talie pochodzą z 1450 roku.
Pierwsze karty Tarota były rzeczą rzadką i zabytkową. Ręcznie malowane, stanowiły również dzieła sztuki znakomitych malarzy. Na przełomie XIV i XV wieku uprawiano tymi kartami popularną grę tzw. tarocco.

W połowie XVII wieku zmianom uległy Wielkie Arkana. Wiek później Tarot został zaadaptowany przez wróżbiarstwo, okultyzm, stowarzyszenia ezoteryczne.
W tym czasie i w kolejnych dziesięcioleciach tworzono różne karty Tarota, które zamknęły się w liczbie 78 kart. Istnieją też jednak karty składające się z 96 kart - dodatkowo wchodzą do nich żywioły i planety.
Obecnie Tarot już nie rozwija się w formie, lecz tylko w funkcji i zastosowaniu.